Technical Program Committee

Technical Program Committee Co-Chairs

  • Eiji Oki
    University of Electro-Communications, Tokyo, Japan
    eiji.oki@uec.ac.jp
  • Guido Maier
    Politecnico di Milano, Italy
    guido.maier@polimi.it

Technical Program Committee Members

  • Carlo Capsoni
    Politecnico di Milano
  • V. S. Chava
    Create-net
  • Dominique Chiaroni
    Alcatel-Lucent Bell Labs France
  • Tibor Cinkler
    Budapest University of Technology and Economics
  • Didier Colle
    iMinds – Ghent University
  • Giancarlo Gavioli
    Alcatel-Lucent
  • Nasir Ghani
    University of South Florida
  • Oscar González de Dios
    Telefonica I+D
  • Ashwin Gumaste
    Indian Institute of Technology, Bombay
  • Masahiko Jinno
    Kagawa University
  • Admela Jukan
    Technische Universität Carolo-Wilhelmina zu Braunschweig
  • Wojciech Kabacinski
    Poznan University of Technology
  • Nattapong Kitsuwan
    Trinity College Dublin
  • Ton Koonen
    COBRA, Eindhoven University of Technology
  • Erich Leitgeb
    TUG, Technical University of Graz
  • Bin Liu
    Tsinghua University
  • Andrew Lord
    British Telecom
  • Martin Maier
    University of Quebec
  • Carmen Mas
    Technical University of Munich
  • Xavier Masip-Bruin
    Universitat Politècnica de Catalunya
  • Motoharu Matsuura
    The University of Electro-Communications
  • Véronique Moeyaert
    Université de Mons (UMONS)
  • Satoru Okamoto
    Keio University
  • George Rouskas
    North Carolina State University
  • Stefano Secci
    University Pierre et Marie Curie – Paris 6
  • Dimitra Simeonidou
    University of Bristol
  • Domenico Siracusa
    CREATE-NET
  • Salvatore Spadaro
    Universitat Politecnica de Catalunya (UPC)
  • Antonio Teixeira
    University of Aveiro
  • Takehiro Tsuritani
    KDDI R&D Laboratories, Inc.
  • Luca Valcarenghi
    Scuola Superiore Sant’Anna
  • Lena Wosinska
    Royal Institute of Technology KTH
  • Zuqing Zhu
    University of Science and Technology of China
  • Stefano Selleri
    Università degli Studi di Parma
  • Silvia Pietralunga
    Consiglio Nazionale delle Ricerche, Istituto di Fotonica e Nanotecnologie
  • Raffaele Corsini
    Scuola Superiore Sant’Anna
  • Massimo Tornatore
    Politecnico di Milano